5 Ağustos 2019 Pazartesi

Turnike Geçiş Sistemleri


Turnike Geçiş Sistemleri

Turnike geçiş sistemleri herhangi bir binaya giriş çıkışları kontrol etmek için kullanılır. Bir nevi binaya giriş çıkışları sınırlandırır. Turnike geçiş sistemleri iç alanlara ve dış alanlara göre özel olarak yapılır. Bu sistemler genelde tek başına değil farklı bir kontrol sistemi ile birlikte kullanılırlar. Genel olarak kart okuyucu, parmak izi okuyucu, yüz tanıma, el okuma ve iris okuma özelliği bulunarak kullanılırlar.
Turnike geçiş sistemleri kullanım amacına ve kullanılan mekâna göre farklı şekillerde üretilir. Buna göre farklı gruplarda incelenirler. Toplamda 6 çeşit turnike geçiş sistemi bulunuyor.

Turnike Geçiş Sistemi Çeşitleri

Bel tipi turnike sistemleri, VIP turnike sistemleri, hızlı geçiş turnike sistemleri, tuvalet turnikeleri, hijyen turnikeleri ve market turnikeleri olmak üzere turnike sistemleri 6 grupta incelenir. Her biri de farklı alanlarda kullanılır.
Bel tipi turnike sistemleri üç kollu turnike ve tripod turnike olarak da adlandırılır. Bel tipi turnike sistemleri en çok kullanılan modellerdendir. Bel tipi turnike modelleri plazalarda, alışveriş merkezlerinde, sanayi merkezleri ve kamu kurumlarında kullanılır. Malzemesi ise paslanmaz çelikten yapılır.
Bel turnikelerinin yanı sıra bir de boy turnikeleri vardır. Bel turnikeleri ile aynı özellikleri taşıyan boy turnikeleri genelde cezaevi, stadyumlarda ve termal tesis gibi yetkisiz kişilerin girmesine engel olacak boyda üretilirler. Bel turnikelerinden tek farkı boyunun yüksek olmasıdır.

Diğer Turnike Sistemleri

VIP turnike modelleri bir diğer adıyla engelli geçiş turnikeleri olarak bilinir. Engelli kişilerin ve ağır yüklerin geçirilmesi gereken yerlerde kullanılır. Sadece özel amaçlı kullanılan turnike sistemleri motorlu ve manuel olarak iki grupta incelenirler. VIP turnike sistemleri cam, paslanmaz çelik ve alüminyum malzemelerden üretilebilir.
Hızlı geçiş turnikeleri daha çok metro, tramvay istasyonları ve havalimanı gibi hızlı geçiş gerektiren kalabalık alanlarda kullanılır. Bu tür turnike modelleri her geçen gün yaygınlaşmıştır. Tuvalet turnikeleri cami, tesis ve özel yerlerde tuvalet girişlerinde kullanılır ve jetonla çalışırlar.
Hijyen turnike sistemleri fabrika gibi büyük alanlarda kullanılırlar. Bu turnike sisteminin kullanılma amacı içeri girecek olan kişinin el ve ayaklarını yıkayıp steril bir şekilde içeri girmesini sağlamaktır. Market turnikeleri ise isminden de anlaşılabileceği gibi müşterilerin geçmesini sağlayacak basit tip turnikelerdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme